O firmie

TECHNOKAM
Nasza firma już od 2008 roku oferuje szereg materiałów elektroizolacyjnych oraz komponentów dla przemysłu oświetleniowego, a w szczególności koszulki izolacyjne szklane i silikonowe, ponadto wysokiej jakości przewody elektryczne w izolacjach przeźroczystych, takie jak przewody teflonowe i z PVC, przewody transparentne.
Jako przedstawiciel w Polsce Tecnocavi, włoskiej firmy oferującej od 1994 komponenty i akcesoria dla przemysłu oświetleniowego na całym świecie, oferujemy wysokiej jakości mini spoty LED, lampy LED oraz akcesoria.
Efektem wieloletniej pracy kadry Tecnocavi jest nowoczesna seria oświetlenia LED serii NANOLED, a także systemy połączeń ułatwiający montaż instalacji oświetleniowych LED serii EasyPlay.

Staramy się wykraczać poza standardowe produkty z naszej oferty i przygotowujemy serię produktów pod zamówienie, takich jak:
– przewody w izolacji transparentnej wg wymagań klienta, jedno i wielożyłowe oraz przewody elektryczne przeźroczyste z linką stalową nośną
– cięcie koszulek elektroizolacyjnych z oferty standardowej
– koszulki izolacyjne silikonowe o dowolnej barwie i wymiarach
– koszulki teflonowe.

Poniżej przybliżymy nieco specyfikację dotyczącą IP i diod led

Informacje techniczne – Wartości IP (Index of Protection)

Pierwsza cyfraOpisDruga cyfraOpis
0Brak ochrony0Brak ochrony
1Chronione przed obiektami
większymi od 50 mm.
1Chronione przed pionowo
spadającą wodą.
2Chronione przed obiektami
większymi od 12 mm.
2Chronione przed pionowo
spadająca wodą, jeśli przedmiot
jest obrócony o 15°.
3Chronione przed obiektami
większymi od 2.5 mm.
3Chronione przed pionowo
spadająca wodą, jeśli przedmiot
jest obrócony o 60°.
4Chronione przed obiektami
większymi od 1.0 mm.
4Chronione przed wodą
bryzgającą na przedmiot ze
wszystkich kierunków.
5Chronione przed kurzem.5Chronione przed strumieniami
wody.
6Całkowicie chronione przed
kurzem.
6Chronione przed silnymi
strumieniami wody
porównywalnymi do silnych
fal.
7Chronione przed efektami
zanurzenia w wodzie na
głębokość do 1 metra.
8Chronione przed efektami
długotrwałego zanurzenia w
wodzie przy warunkach
określonych przez producenta.

IP jest skrótem od „Index of Protection” tzn. Współczynnik Ochrony.
Pierwsza cyfra oznacza ochronę przed ciałami stałymi (pyłami).
Druga cyfra oznacza ochronę przed cieczami.

Co oznacza LED?

LED to skrót od angielskiego określenia diody elektroluminescencyjnej (Light Emitting Diode). Jest ona nowoczesnym źródłem światła, z którym spotykamy się nie od dziś. Już wiele lat temu kontrolki w sprzęcie elektronicznym wykonywane były z wykorzystaniem diod LED. Jednak światełka w kolorze czerwonym, żółtym, zielonym czy nawet niebieskim nie nadawały się do normalnego oświetlenia mieszkania czy biura. Rozwój technologiczny pozwolił jednak na produkcję tanich i wydajnych diod LED świecących w kolorze białym. Dioda RGB LED może świecić w dowolnym kolorze, który powstaje z mieszania się światła czerwonego, zielonego i niebieskiego.

High Power LED lub Power LED – Dioda LED wysokiej mocy, do poprawnej pracy wymaga zapewnienia odpowiedniego chłodzenia i źródła prądowego do zasilania. Białe diody tego typu mają najczęściej emiter wielkości około 1mm2, jasność około 130 lm przy prądzie 350mA i pobieranej mocy około 1,2W.

Jaki kolor światła generują diody LED?

Diody emitują promieniowanie w zakresie światła widzialnego, ultrafioletu oraz podczerwieni. Do zastosowań w oświetleniu produkowane są w bardzo szerokim zakresie temperatur barwowych od barwy ciepłej białej 2700K do barwy zimnej białej 10000K. Najczęściej spotykane to
Barwa biała ciepła 3000K
Barwa białą naturalna – dzienna – 4200K
Barwa biała zimna – 6000K

Co oznacza kolor światła LED „Ciepły” i „Zimny”?

Kolor Ciepły biały jest to kolor światła zawierający się między 2700-3500K i jest odpowiednikiem typowej żarówki żarowej o temperaturze barwowej około 2800K i żarówki halogenowej o temperaturze barwowej ok 3300K. Światło dzienne to zakres od 3500 do 5500K, natomiast Zimny biały to zakres od 5500K wzwyż, co odpowiada światłu słonecznemu w samo południe, którego temperatura barwowa dochodzi do 10000K i więcej.

Jaka jest trwałość diody?

Producenci diod LED określają ich trwałość do 50 000 godzin. Średnio zależnie od doboru sterowania żywotność wynosi od 15.000 godzin do 25.000 godzin. W tym czasie następuje spadek strumienia świetlnego. Zależy to w znacznym stopniu od temperatury w jakiej dioda pracuje, im wyższa tym żywotność się skraca. W porównaniu z trwałością tradycyjnego żarowego źródła światła wynoszącą około 1000 godzin lub żarówki halogenowej około 2000 godzin, żywotność diod LED jest zdecydowanie większa.

Czy diody LED emitują ciepło?

Tak, jednak ciepło emitowane jest przez diody w kierunku przeciwnym do kierunku świecenia. Bardzo ważnym zagadnieniem jest odbiór tego ciepła przez radiatory lub specjalne podłoża metalowo-ceramiczne ułatwiające jego rozproszenie, ponieważ właściwa temperatura pracy bardzo wpływa na żywotność LED. Warto podkreślić, że ciepło emitowane przez diodę w kierunku świecenia światła jest znikome. Dzięki temu diody nie ogrzewają przedmiotów, które oświetlają.

Czy żarówki diodowe LED mogą współpracować z regulatorami jasności, tzw. ściemniaczami?

Ponieważ diody LED są urządzeniami półprzewodnikowymi, mogą być zasilane i sterowane w identyczny sposób jak wszelkiego rodzaju urządzenia elektroniczne. Tak więc mogą współpracować pod pewnymi warunkami z regulatorami jasności i być ściemnianie w zakresie 0 – 100%.

Jaki ma wpływ na żywotność żarówki diodowej LED ma częste włączanie i wyłączanie?

Ponieważ diody to urządzenia półprzewodnikowe częstotliwość ich włączania i wyłączania nie ma żadnego wpływu na żywotność jak i inne parametry. Inaczej niż świetlówki kompaktowe CFL, żarówki diodowe LED mogą być stosowane wszędzie tam, gdzie częstotliwość włączania i wyłączania jest bardzo duża np. w łazienkach, na korytarzach.

Czy żarówka diodowa LED świeci natychmiast po załączeniu?

Czas włączenia diody LED nie przekracza 100 ns , a czas wyłączenia 200 ns. Typowa żarówka osiąga 90% swojej światłości po czasie 200 ms. Czasy włączania lamp fluorescencyjnych CFL i wyładowczych są dłuższe i sięgają kilku minut. Nie nadają się one przez to do takich pomieszczeń jak np. kuchnie, toalety gdzie światło jest włączane i wyłączane często a jednocześnie wymagana jest pełna światłość zaraz po włączeniu.

Co to znaczy, że diody LED źle oddają barwy?

Oddawanie barw mierzone jest tzw. wskaźnikiem oddawania barw (CRI – Color Rendering Index) który określa stopień, w jakim kolory odwzorowane są w swej naturalnej postaci, czyli tak jak gdyby padało na nie światło słoneczne. Wskaźnik CRI lampy żarowej wynosi 100Ra – tyle ile w przypadku żarówek halogenowych. Standardem wśród diod LED wiodących producentów jest wartość 75-85 co odpowiada świetlówkom kompaktowym CFL, a zdecydowanie przewyższa np. wysokoprężne lampy sodowe. Pojawiają się już moduły diodowe o CRI 98. Im wyższy wskaźnik CRI dla żarówki diodowej tym wyższa jakość diody LED oraz w efekcie bardziej naturalne i przyjemne światło.

Czy żarówki diodowe (LED) są bardziej „delikatne” niż tradycyjne źródła światła?

Nie, ponieważ żarówki diodowe LED nie zawierają żarników i elementów szklanych, które są wrażliwe na wstrząsy. Dlatego są one bardzo wytrzymałe mechanicznie na uderzenia, wstrząsy, wibracje oraz oddziaływania otoczenia – wysokie i niskie temperatury. Mogą być stosowane tam, gdzie do tej pory instalacja oświetleniowa była niemożliwa bądź znacznie utrudniona. Oprawy wyposażone w diody LED nie wymagają specjalnych zabezpieczeń, gdyż ich wytrzymałość mechaniczna jest znacznie większa niż stosowanych dotychczas źródeł światła.

Żarówki diodowe /LED/ emitują promieniowanie ultrafioletowe UV?

Nie, ponieważ żarówki diodowe LED w odróżnieniu od lamp fluorescencyjnych nie emitują w swoim widmie promieniowania ultrafioletowego. Dzięki temu doskonale sprawdzają się w sytuacjach, kiedy oświetlany obiekt jest wrażliwy na to promieniowanie. Obecnie coraz częściej stosuje się diody LED do oświetlania eksponatów w muzeach, galeriach oraz do iluminacji zabytków.

Czy żarówki diodowe LED są przyjazne dla środowiska?

Tak, przewiduje się, że zastąpienie tradycyjnych źródeł światła nowoczesnymi rozwiązaniami opartymi o technologię LED doprowadzi do blisko 10% zmniejszenia zapotrzebowania na energię elektryczną na świecie.

Zalety żarówek diodowych w porównaniu do tradycyjnych?

  • Niskie zużycie energii
  • Czas pracy do 30 000 godzin
  • Zimne światło – generują minimum ciepła
  • Wyższa skuteczność świetlna dochodząca do 140 lm/Watt
  • Bezpieczne w użytkowaniu
  • Nie zawierają szkodliwych substancji
  • Szybkie załączenie, w czasie poniżej 100 ns /
  • Stały DC lub zmienny AC prąd zasilający
  • Nie emitują światła ultrafioletowego UV
  • Nie emitują światła podczerwonego IR
  • Nie zawierają rtęci
  • Odporne na wstrząsy i wibracje

Wady żarówek diodowych?

  • Wyższy koszt początkowej inwestycji, zakupu
  • Obecnie nie są dostępne w wysokich mocach znamionowych
Copyright © 2010 - 2024 Technokam
Projekt i wykonanie: WHITEGHOST